• طرح سد مخزني بيدواز اسفراين
  طرح سد مخزني بيدواز اسفراين
 • طرح سد دوستي (طرح مشترك ایران و ترکمنستان بر روی رودخانه مرزی هريرود)
  طرح سد دوستي (طرح مشترك ایران و ترکمنستان بر روی رودخانه مرزی هريرود)
 • مطالعات بهبود کیفیت جریان آب ورودی به دریاچه شهدای خلیج فارس (چیتگر)
  مطالعات بهبود کیفیت جریان آب ورودی به دریاچه شهدای خلیج فارس (چیتگر)
 • سـد و نيروگاه پيرتقي در حوضه قزل اوزن
  سـد و نيروگاه پيرتقي در حوضه قزل اوزن
 • طراحی، تهیه، نصب، اجرا و بهره برداری سد و قفل کشتیرانی مارد آبادان به روش طرح و ساخت (EPC غیرصنعتی)
  طراحی، تهیه، نصب، اجرا و بهره برداری سد و قفل کشتیرانی مارد آبادان به روش طرح و ساخت (EPC غیرصنعتی)
 • تأمین آب و تأسیسات پمپاژ، انتقال و دفع باطله معدن مس سونگون (فاز I و II)
  تأمین آب و تأسیسات پمپاژ، انتقال و دفع باطله معدن مس سونگون (فاز I و II)

مطالعات پایه و تفضیلی خط انتقال فاز دوم و سوم طرح انتقال آب خلیج فارس

مطالعات پایه و تفضیلی خط انتقال فاز دوم و سوم طرح انتقال آب خلیج فارس
10 مرداد 1401

کارفرما: شرکت تامین و انتقال آب خلیج‌فارس
مشاور: شرکت مهندسی مشاور طوس آب
با توجه به پتانسیل بالای استان های فلات مرکزی ایران بخصوص استان های اصفهان، یزد و کرمان در بخش صنعت و معدن، علاوه بر صنایع در دست بهره برداری، سرمایه گذاری عظیمی برای طرح های بزرگ توسعه صنایع و معادن در حال انجام است. در حال حاضر طرح های توسعه ای بزرگی در زمینه صنایع معدنی همچون تولید و فرآوری سنگ آهن، کنسانتره، گندله، فولاد سازی و استخراج و فرآوری مس در دست اقدام است. این سرمایه گذاری های عظیم، این منطقه را از نظر توسعه اقتصاد غیر نفتی، ایجاد اشتغال پایدار و افزایش ظرفیت های اقتصادی ممتاز، حائز اهمیت نموده است. از طرفی مطالعات انجام شده حاکی از عدم وجود منابع آبی پایدار درون سرزمینی می باشد. لذا، توسعه و بهره برداری از این طرح های عظیم و طرح های در حال اجرا،  نیازمند تامین آب مورد نیاز از منابع خارج از محدوده استانهای فلات مرکزی است. 
شرکت معدنی و صنعتی سنگ آهن گل گهر، شرکت ملی مس ایران و شرکت معدنی صنعتی چادرملو برای تأمین کمبود آب تأسیسات موجود و همچنین تأمین طرح های توسعه ای در دست اقدام منطقه، طرح نمک زدایی آب دریا در منطقه غرب بندر عباس و انتقال آب مذکور به محل های مصرف را در دستور کار خود قرار داده و در این راستا شرکت تأمین و انتقال آب خلیج فارس (واسکو) تأسیس گرديده است كه مسئولیت مدیریت و راهبری این طرح بزرگ را بعهده گرفته است.
به همین منظور در فاز اول طرح ملی انتقال آب خلیج فارس به صنایع جنوب شرق کشور، 130 میلیون متر مکعب آب در سال نمک زدایی شده و در مسیری به طول حدود 960 کیلومتر (با احتساب انشعاب معدن آهن چادرملو) به محل های مصرف (مجتمع صنعتی معدنی گل گهر، مجتمع مس سرچشمه، صنايع فولادي يزد و مجتمع صنعتی معدنی چادرملو) اجرا و به بهره برداری رسیده است. در فاز دوم انتقال آب از خلیج فارس، اجرای خط انتقال با ظرفیت 200 میلیون متر مکعب آب در سال در دست مطالعه و اجرا می باشد. 
مسیر کلی فاز دوم خط انتقال آب خلیج فارس به صنایع جنوب شرق کشور منطبق بر کریدور احداث شده در فاز اول، از آبگیر در محدوده سواحل غرب بندرعباس واقع در محدوده گچین شروع شده و از آنجا به سمت شمال شرق منحرف می شود. سپس خط انتقال به موازات راه آهن بندرعباس- سیرجان و کریدور طرح انتقال آب خلیج فارس به صنایع جنوب شرق کشور امتداد یافته و از محدوده حفاظت شده گنو عبور می نماید. خط انتقال در کریدور موجود طرح ملی انتقال آب خلیج فارس به صنایع جنوب شرق کشور و موازی با فاز اول و جاده بندرعباس- سیرجان حرکت کرده، وارد منطقه حفاظت شده طارم می گردد.سپس خط انتقال به سمت سیرجان حرکت نموده و از حاشیه کفه نمکی سیرجان به سمت فلات مرکزی ایران ادامه می یابد .
هدف از اجرای طرح ملی فاز دوم انتقال آب خلیج فارس به صنایع جنوب شرق کشور، آبگیری از دریا، نمک زدایی و انتقال حدود 200 میلیون متر مکعب آب در سال به منظور تامین نیاز آبی فلات مرکزی ایران می‎باشد. محدوده کلی طرح ملی انتقال آب از خلیج فارس (فاز اول و فازهای توسعه) در شکل زیر نمایش داده شده است.